تبلیغات
همیار پلیس - طرح همیار پلیس، تابستان هم اجرا می‌شود
جمعه 2 اسفند 1387

طرح همیار پلیس، تابستان هم اجرا می‌شود

   نوشته شده توسط: عباس کاظمینی    

مدال‌ها، نشان‌ها و كارت‌های جدید همیار پلیس امسال به 6 میلیون دانش‌آموزان ابتدایی شركت كننده در طرح همیار پلیس ارائه می‌شود.

 رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در آیین تجلیل از همیاران پلیس با اعلام این مطلب گفت: همیاران پلیس با شیوه جدید در تابستان فعالیت خواهند كرد.

سردار محمد رویانیان با اشاره به اجرای موفقیت‌آمیز طرح  همیار پلیس در ایام تعطیلات نوروز افزود: این طرح پس از اجرا در آشناسازی دانش‌آموزان با قوانین راهنمایی و رانندگی بسیار مؤثر بوده است و به همین دلیل در تعطیلات تابستان امسال نیز اجرا خواهد شد.

وی چاپ كتاب برای مهدهای كودك‌، تدوین متون درسی جدید و تدوین سرفصل‌های آموزشی برای مربیان سراسر كشور از اقدامات انجام شده در زمینه ترویج فرهنگ قانونمندی ترافیك از طریق آموزش و پرورش برشمرد.

كاهش آمار تخلفات و تلفات جاده‌ای

وزیر آموزش و پرورش نیز در این آیین گفت: اجرای  طرح همیار پلیس در ایام نوروز امسال موجب  آشنایی 6 میلیون دانش‌آموز ابتدایی با قوانین راهنمایی و رانندگی و كاهش آمار تخلفات و تلفات جاده‌ای شد.

محمود فرشیدی اظهار داشت: آشنایی با كارهای پلیس راهنمایی و رانندگی و در نتیجه ایجاد نوعی اشتیاق درونی برای پیشگیری از تخلفات در دانش‌آموزان از مهمترین نتایج طرح همیار پلیس است.

وی در ادامه افزود: فرهنگ‌سازی در زمینه كاهش معضلات اجتماعی و صرفه‌جویی در مصرف سوخت با همكاری برخی دستگاه‌های اجرایی از برنامه‌های مهم و در دست اجرای آموزش و پرورش است.

وزیر آموزش و پرورش با تاكید بر توجه بیشتر اولیای دانش آموزان به این طرح گفت: سرمایه عظیمی در آموزش و پرورش نهفته است كه مدیران خلاق به دنبال كشف آن هستند تا موفقیت آینده خود را تضمین كنند.

وی افزود: می‌توان از این تجربه در زمینه‌های دیگر آموزشی مانند اعتیاد، محیط زیست و مسائل اجتماعی استفاده كرد.

اجرای طرح همیار پلیس در دوره راهنمایی

 همچنین معاون آموزش عمومی وزارت آموزش و پرورش در آیین تجلیل از دانش‌آموزان برگزیده در طرح همیار پلیس گفت: در صورت نیاز این طرح در دوره راهنمایی تحصیلی نیز اجرا خواهدشد.

حسین احمدی افزود: اجرای طرح همیار پلیس در دوره  راهنمایی با توجه به ساعات درسی و فرصت مطالعاتی دانش‌آموزان به صورت نیاز در دستور كار قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: اگر چه مقررات راهنمایی و رانندگی وسیع و گسترده است، اما اجرای طرح همیار پلیس موجب شد كه دانش‌آموزان مقطع ابتدایی تا حدی كه با زندگی روزمره آن‌ها ارتباط دارد، با این قوانین آشنا شوند.

وی آشنایی با مقررات عبور از خیابان از جمله استفاده از پل عابر، ‌توجه بیشتر به مقررات رانندگی و ترویج فرهنگ تذكر مودبانه به متخلفان قوانین راهنمایی و رانندگی را از عمده نتایج موثر اجرای طرح همیار پلیس عنوان كرد و گفت: اجرای این طرح تأثیر بسیار زیادی بر كاهش سطح ترافیك و افزایش ایمنی دانش‌آموزان به جای گذاشته است.

تدوین آئین‌نامه پلیس افتخاری

جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز در این آیین از تهیه آیین‌نامه پلیس افتخاری خبر داد و گفت: با اجرای این آیین‌نامه، كلیه همیاران پلیس در آینده به عنوان پلیس‌های افتخاری فعالیت خواهند كرد.

سردار حسن ذوالفقاری افزود: در اجرای هر كار زیربنایی باید ابتدا آن را در مدرسه و دبستان آغاز كرد، زیرا اگر كودكان یاد بگیرند در زندگی اجتماعی باید نظم را سرلوحه كار خویش قرار دهند این امر در آینده نیز همیشه در نظر آنها خواهد بود.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در جهت كاهش میزان كشته‌های حوادث رانندگی گفت: با اقدامات صورت گرفته در ایام عید امسال 291 نفر كمتر كشته و 230 نفر نیز كاهش مجروح داشتیم.

برخورد با تخلفات حادثه‌ساز

در همین حال رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با پیش‌بینی مرگ 9 هزار و500 نفر در تصادفات تابستان امسال گفت: طرح ویژه تابستانه راهنمایی و رانندگی و پلیس راه كشور، طی 3 مرحله و با اولویت برخورد شدید و بدون اغماض با تخلفات حادثه‌ساز به‌ویژه سرعت غیرمجاز از 5 تیر ماه تا 31 شهریور ماه اجرا می‌شود.

رویانیان گفت: برخورد جدی و بدون اغماض با تخلفات به‌ویژه سرعت غیرمجاز كه اولین هدف برخورد در تابستان امسال در برنامه پلیس است، برخورد با تخلفات حادثه‌ساز، جلوگیری از حركت خودروهایی كه از كمربند ایمنی استفاده نمی‌كنند، پیاده كردن مسافران پشت وانت‌بارها، جلوگیری از حركت اتوبوس‌های غیراستاندارد و رانندگان غیرمجاز و فاقد دفترچه كار در جاده‌ها و تست اعتیاد از رانندگان بار و مسافر و خودروهایی كه تخلفات سنگین انجام داده‌اند به اجرا درمی‌آید.